Jah, meie naha seisukord näitab paljuski meie elustiili ja toitumisharjumusi. Samuti, millised geenid on meie esivanemad meile kaasa andnud, millises keskkonnas me elame ja kuidas me igapäevaselt oma nahka kohtleme. Need faktid panevad aluse, milline on meie nahk. On inimesi, kes ei pea oma naha pärast üldse muretsema ja teised, kes näevad kurja vaeva, et head välja näha. Paraku peavad aastate möödudes ka kõige vähem muret tundnud peeglisse vaadates tõdema, et nüüd on tarvis midagi ette võtta.

Vananedes meie nahk kaotab oma toonuse ja muutub vähem elastseks. Siia-sinna tekivad väiksemad joonekesed ja kortsud. Süüdistame gravitatsiooni oma suunurkade ja põskede alla vajumises, halba und, kui silmade alla tekivad tumedad nõrgad. Põhiliseks süüdlaseks selles on siiski meie nahas olevad fibroblastid, mis vastutavad naha kollageeni ja elastiini tootmise eest, mis hoiab meie naha tugeva, elastsena. Nii nagu kõik protsessid muutuvad vananedes aeglasemaks, muutub ka meie naha rakkude töö. Kahjuks meil ei ole võimalik vananemist peatada, kuid meil on võimalik vananemisprotsesse aeglustada. Üks võimas ja tõesti tulemust toov protseduur on mikronõelumine (ingl keeles microneedling)  ehk kollageenteraapia (ingl keeles CIT – Collagen Induction Therapy). Tegemist on turvalise meetodiga, mis soodustab uue kollageeni ja elastiini tekkimist. Tulemuseks on naha toonuse ja tooni paranemine, peenikeste joonte ja kortsude silenemine, armide tasandumine. See on üks parimaid innovatiivseid hoolduse meetodeid, mis aitab naha vananemisprotsesse edasi lükata, kasutades selleks keha enda potentsiaali.

Mis on mikronõelumine?

Mikronõelumine on lihtne protseduur, mille puhul kasutatakse kas mehaaniliselt käsitletavat rulli (dermarollerit), millel nõelad asetsevad rullil või elektriliselt juhitavat aparaati, dermapeni. Viimase puhul kasutatakse steriilset ühekordset nõelapead (tavaliselt 12 või 24 nõela).

Mikroneedlingu puhul teevad nõelad nahka imepeenikesed mikrokanalid, mille tulemusena vallanduvad nahas paranemisprotsessid. Toon siinkohal oma klientidele alati näite, kuidas nahk hakkab end parandama, kui oleme seda vigastanud, näiteks sõrme lõiganud. Samad protsessid saavad alguse, kui nahka kontrollitult nö vigastada nõeltega. Tegemist on ülikeeruka biokeemilise ja ainevahetusliku protsessiga, kuid lihtsustatult kirjeldades tekib naha vigastamisel koldesse põletik, mille tulemusena aktiveeritakse kasvufaktorid. Tänu nendele hakkavad fibroblastid kasvama ja kasvatama uut rakkudevahelist ainet, mis koosneb suuresti kollageenist ja elastiinist. Viimased on olulised just naha toonuse seisukohalt: kollageen aitab hoida nahka siledana ja elastiin vetruvana. Uus tekkinud kollageen ja elastiin täidab kortsud ja armid, parandab naha tekstuuri. Pane tähele, et kollageenteraapia puhul ei ole tegemist kiiret tulemust pakkuva hooldusega, mida oleks lahkudes kohe näha. Nahas toimuvad protsessid on aeglased ning võtavad aega ligikaudu kuu, kuid nahk muutub siledamaks ja säravamaks juba paari nädala pärast.

Kas ainult näole?

Mikronõelumist ei kasutata ainult näo-, kaela- ja dekoltee noorendamiseks. Seda on võimalik kasutada üle kogu keha: kätele, striiade pehmendamiseks, alopeetsia leevendamiseks, ükskõik milliste armide raviks sh akne armid, laienenud pooridele. Teraapiat võib teha soost sõltumata ükskõik millisele nahatüübile. Mikronõelumise puhul on tegemist turvalise hooldusega, mille taastumise aeg on kuni paar päeva. 

Hoolduste arv sõltub ootustest ja selleks ettevalmistus

 Hoolduste arv sõltub sellest, millist tulemust soovitakse ja millises seisukorras on nahk. Mida kehvemas seisus on nahk, seda rohkem on tarvis protseduure. Minu soovitus on teha alustuseks 4 hooldust, kusjuures hoolduste vahe peaks olema soovitavalt vähemalt 21 päeva. Hea on hoolduste vahele teha lisaks näiteks raadiolainetel põhinevat naha pinguldamist ehk RF liftingut, mis omakorda töötleb juba olemasolevaid väljaveninud kollageenikiude ja aktiveerib fibroblaste.

Tavaliselt ei vaja nahk kollageenteraapiaks ettevalmistust, kui teraapiat ei kombineerita happehooldustega (mis muideks, annavad väga hea tulemuse!). Kui kombineerimisest veel rääkida, siis on võimalik hooldust teha koos nõelavaba mesoteraapia või sonoforeesiga. Küll aga soovitan enne hoolduseid vähemalt paar nädalat hakata kasutama vitamiinipõhist kreemi. Mina soovitan Environ baaskreemi, mis sisaldab nii A, C kui E vitamiini. Selle kasutamine parandab kollageenteraapia tulemust oluliselt. Samuti kiireneb naha paranemisprotsess. 

Kuidas näeb hooldus välja?

Alustuseks pead täitma küsimustiku. Vaatame selle koos enne esimest hooldust läbi ja kui vastunäidustusi ei ilmne, alustame protseduuriga. Oleneb hooldusest (igal brändil on oma protokoll) kestab see 45 minutit kuni poolteist tundi. Tegemist ei ole kindlasti nö spa hooldusega. See on pisut ebameeldiv, kuid talutav. Siiani ei ole ükski klient protseduuri pooleli jätnud. Kui oled hoolega vaadanud youtube'i videosid, siis infoks, et kollageenteraapia salongis ei ole verine protseduur. Võimalikud on ainult üksikud veretäpid ja seda ka vaid otsmiku piirkonnas. Hoolduses kasutatakse vaid steriilseid tooteid. Põhitooteks on puhas hüaluroonhape, mida on võimalik kombineerida teiste toodetega. Tehtud mikrokanalid aitavad toimeainetel kordades sügavamalt imenduda.

Pärast hooldust on tavaliselt nahk kergelt punetav, mis on võrreldav päikesepõletusega. Taastumine võtab aega paar päeva. Parimad sõbrad nahale hoolduse järgselt on hüaluroonhape, peptiidid, C vitamiin. Täpsed juhised, kuidas nahaga ümber käia, annan hoolduse järgselt.

Kas dermaroller või dermapen?

On spetsialiste ja brände, kes eelistavad dermarollerit penile. Mina isiklikult eelistan dermapeni, kuna sellega on hooldus kontrollitum ja turvalisem. Dermarolleri puhul mõjutab nõela sügavust eelkõige spetsialisti käe surve. See tähendab, et nõel ei pruugi nahas jõuda õige sügavuseni. Lisaks sellele on nahk näiteks näos erineva paksusega,mis eeldab, et silmade ümbruses peab nõela surve olema minimaalne, kuid põskedel maksimaalselt tugev või peab erinevate piirkondade puhul kasutama erinevat rulli. Dermapeni puhul on võimalik reguleerida nõela sügavust aparaadilt.

Mida kiiremini liigub nõel, seda väiksem on valuaisting. Dermapeni puhul võib nõel liikuda isegi kuni 8500 perforatsiooni minutis. Sellist arvu ei suuda ükski käsi nahale teha. Dermapeni puhul on võimalik perforatsioonide arvu reguleerida. Kui dermapeni nõel liigub 90 kraadise nurga all, siis rolleri nõel „veereb“ mööda nahka ja venitab nõelaava „v“ tähe kujuliseks.

Dermapeni puhul kasutatakse ühekordset steriilset pakendatud nõelapead. Roller ei ole tavaliselt ühekordseks kasutamiseks. Seda kasutatakse kuni 6 hoolduse puhul ühel kliendil. See tähendab, et rolleri peab pärast iga kasutuskorda ja enne uut hooldust korralikult puhastama.

Dermapeniga pääseb tavaliselt ka kõige kitsamasse kohta nagu näiteks ninatiivad, kuhu rolleriga on ligipääs raskendatud. Dermapeniga on võimalik eraldi töödelda kortsupõhjasid, mida rolleriga teha ei saa. kui kasutatakse dermarollerit, siis on kortsu- ja armipõhjade töötlemiseks vajalikud spetsiaalsed templid.

Ja nüüd pane tähele: kui oled otsustanud kollageenteraapia kasuks, siis enne uuri, millise tootja dermapeni spetsialist kasutab ja kus on koolitus läbitud. Paraku on turul liikumas ka selliseid aparaate, millega hoolduseid läbi viia ei tohi. See on sinu nahk, mille turule viid!

Sügis on just õige aeg aktiivsete hooldustega alustamiseks. Võta ühendust ja räägime täpsemalt.

Turvalist kollageenteraapiat kõigile!