Üks osa klientidest, kes kosmeetiku juurde satuvad, on tavaliselt need, kellel on probleemne nahk. Tihti pean ümber lükkama uskumused, mis arvatakse olevat tõesed. Allpool mõned müüdid, mis seekord on lahti kirjutatud.

Müüt #1: Õli kasutamine näonahal ummistab poore

Õige vastus on jah ja ei. Osad õlid on oma koostiselt tõepoolest sellised, mis ummistavad poore. Selleks on näiteks kookosõli. Samuti ei sobi nahale mineraalõli. Samas ei kehti see kõikide õlide kohta. Nahale on väga head sellised õlid, mis sisaldavad suures koguses linoleenhapet. Ära unusta, et rasune nahk vajab niisutust. Akne naha puhul on kerge nahk kuivatada ehk muuta pinnakuivaks. See süvendab naha probleeme veelgi, sest nahk hakkab tootma veel rohkem rasu. Rasusele ja/või probleemsele nahale sobivad järgmised õlid: jojoba õli, argaaniaõli, goji marja õli, kibuvitsamarja õli, maasikaseemne õli. Nende õlide koostis on sarnane naha enda rasule. Meeles tasub vaid pidada, et kasutatavad õlid peavad olema kõrge kvaliteediga.

Müüt #2: Õli kasutamine näonahal muudab naha rasuseks

Ei muuda, kui kasutada õiget õli. Õige õli lukustab niiskuse nahka ega pane nahka läikima. Õigel õlil on nahka rahustav ja ka põletikuvastased omadused. Samuti ei ummista need nahka. Vastupidiselt võib õige õli kasutamine vähendada naha enda seebumi tootmist. Parimad õlid on selleks jojoba ja argaaniaõli.

Müüt #3: Make-up ja õli kokku ei sobi

See on vale. Sobivad ikka kokku, kui kasutada nahal sobivat õli. Õli võiks olla kerge koostisega, mis annab nahale hea niisutatuse. Turul on saadaval päris palju erinevaid “flash” efektiga seerumeid, mis annavad super lõpptulemuse meigis. Tihti sisaldavad need säraandvad seerumid just ka nahale sobivat õli.

Müüt #4: kohvi joomine muudab probleemse naha veel hullemaks

Ei ole otsest kinnitust, et kohv muudaks nahaseisundi hullemaks. Kohviuba sisaldab päris suures koguses antioksüdante, mis on nahale head. Samas sisaldab kohv kofeiini. (NB! Ära ei tohi unustada, et kofeiini sisaldavad ka enamus energiajooke) Liigne kofeiin võib mõjutada aga keha hormoonide tasakaalu. Näiteks tõstab kofeiin kortisooli taset. Tegemist on stressihormooniga, mis mõjutab naha rasunäärmete tööd, und jne. Pidev keha stressiseisund viib probleemide süvenemiseni. Samuti on tehtud uuringuid, millest selgus, et kofeiin võib mõjutada ka insuliini ja naistel östrogeeni taset.

Müüt #5: päevitamine aitab vabaneda aknest

Päevitamist ei ole kunagi peetud probleemse naha ravimeetodiks. Jah, päikeselt saadud jume aitab nahal välja paista ajutiselt paremas seisus kui see tegelikult on, sest jume peidab põletikust põhjustatud laigud ja ebapuhtused. Päevitamine võib lõpptulemusena muuta naha olukorra hullemaks, sest kuumus ja niiskus muudavad naha rasusemaks või vastupidi, kuivaks. Mõlemal juhul süvenevad naha probleemid. Kui kasutad akne ravimeid või happelisi tooteid, siis nahk muutub päikese suhtes tundlikuks. Võivad tekkida naha kahjustused nagu põletus, hüperpigmentatsioon. Probleemset nahka tuleks kaitsta päikese eest ja kasutada sobivat päiksekaitset.

Müüt #6: mida rohkem pesta, seda vähem ebapuhtuseid

See pole õige. Siin kehtib reegel: nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik. Reeglina tuleb pesta nahka korralikult vähemalt kaks korda päevas: hommikul ja õhtul. Kui puutud päeva jooksul kokku tolmu, higi jms, tuleb pesta nahka ka vahepeal. Liigne nahapesu kuivatab ja viib naha barjääri tasakaalust välja. Normaalne nahk on kergelt rasune. Rasu aitab hoida naha niiskuse tasakaalu ja on vajalik naha normaalse mikrofloora toimimiseks. Pidev naha hõõrumine ärritab, muudab naha pindkuivaks, mis võib viia uute põletikukollete tekkimiseni. Oluline on kasutada naha pesemiseks seebivaba puhastusvahendit. Probleemsele/ rasusele nahale on parimad geelid ja vahud. Puhastusvahendi toimimiseks tuleb seda nahal masseerida vähemalt minuti jooksul. Probleemse naha puhul tuleks naha kuivatamisel eelistada ühekordseid salvrätte. Kuivatamisel tupsuta, mitte ära hõõru.

Müüt #7: põletiku tühjaks pigistamine aitab kiiremini sellel paraneda

Nii ja naa. Kui seda teha õigesti, siis tõepoolest on paranemine kiirem. Kui pigistad tsüstilist põletikulist kollet, siis võid teha nahale karuteene. Põletik liigub veel sügavamale, mille tulemuseks on hiljem põletikujärgne pigmendilaik või sügav arm. Ära puutu mitte kunagi selliseid ebapuhtuseid, millel ei ole näha nn mädapead. Enne, kui kipud põletikulist kollet puutuma, pese korralikult nägu ja käed. Kasuta naha antiseptikut ja steriilset nõela kolde avamiseks.