Soovid vananemist edasi lükata või kimbutavad kortsud/ joonekesed ja kuiv nahk? Vahel ka ebapuhtused? Siis on retinool "must in" toimeaine Sinu sügis-talvisel nahahoolduses. Retinoidid on ühed enim tuntud nahahoolduses kasutusel olevad toimeained, mida kasutatakse vananemisvastastes toodetes ja akneraviks. Esimest retinoidi, tretinoiini, tunti Retin-A nime all, mida kasutati 1970ndatel aastatel akne ravis. Hilisemates uuringutes leiti, et retinoidid ühtlustavad nahatooni, kiirendavad naha uuendamist ning lükkavad edasi kronoloogilisest ja fotovananemisest tulenevaid naha muutuseid.

Retinoididel on keha normaalses toimimises oluline roll sealhulgas nägemisfunktsioonis, rakkude jagunemises, luukoe kasvamises, immuunfunktsioonide reguleerimisel ning samuti tapjarakkude geenide aktiveerimises, mis hävitavad kasvajarakke. Vitamiin A kuulub rasvlahustuvate vitamiinide hulka, mida leidub ohtralt munades, maksas, porgandis, piimatoodetes. Teadlased on kindlaks teinud, et ligikaudu 90% A vitamiinist on ladestunud kehas estritena, mis neutraliseerivad UV kiirgust, andes nahale SPF20 päiksekreemile vastava kaitse.

Toimeained, mida kasutatakse kosmeetikas on sünteetilised A-vitamiini derivaadid. Tavaliselt kasutatakse vananemisvastases kreemides ja seerumites retinüülpalmitaati või retinüülpropionaati, mis on retinoidide estrid (ehk retinoidide kõige nõrgemad vormid) või retinooli (retinoidide tugev vorm). Harvem leiab kosmeetikatoodetest retinaldehüüdi, mis on tugevam ja nahka ärritavam kui retinool. Kõik need toimeained teisendab nahk läbi A vitamiini retseptorite lõpuks retiinhappeks. Retiinhapet leidub vaid naharaku tuumas, kus see mõjutab naha epidermises olevate tüvirakkude kasvu. Puhas retiinhape on kasutusel meditsiinis vaid akne ja raskete valguskahjustuste ravis. Kosmeetikatööstuses on kõige levinumaks vormiks siiski retinool.

Kõik retinooli vormid on valgustundlikud ja ebastabiilsed. Samuti ärritab enamus neist tugevalt pealisnahka. Seetõttu kasutavad paljud tootjad retinoidide kapseldamist, ms võimaldab viia nahka suurema kontsentratsiooniga toimeaineid, mis järk-järgult nahas vabanevad. 

Selguse huvides ei erista ma edaspidi selles loos retinoide, vaid nimetan neid ühise nimetajaga retinool.

Kuidas retinool töötab nahas?

Retinool on võimeline läbima naha barjääri ja jõudma dermisesse ehk pärisnahka. See on üks väheseid toimeaineid, mis töötab raku tasandil, mitte naha pinnal. Retinool aitab neutraliseerida vabu radikaale ning suurendada elastiini ja kollageeni tootmist, mille tulemusena joonekesed ja kortsud tasanduvad ning poorid muutuvad vähem märgatavamaks. Retinool lükkab edasi naha vananemist. Retinool ei silu üksnes olemasolevaid jooni ja kortse, vaid vähendab uute kortsude ja joonekeste tekkimist. Samal ajal epidermise surnud naharakud kooruvad kiiremini, mis parandab naha tekstuuri ja tooni. Tänu retinoolile paraneb naha niiskustase.

Retinool on teada-tuntud toimeaine akne ravis. Tänu retinoolile väheneb rasu tootmine ning väheneb pooride ummistumine ning põletike teke.  Pooride suurus väheneb.

Retinool töötab eriti hästi koos C ja E vitamiiniga, kus need omavahel töötavad sünergias, kaitstes rakke oksüdatiivse stressi eest ning neutraliseerivad vabu radikaale, mis põhjustavad enneaegset vananemist.

Retinool helendab pigmenti. Retinool ühtlustab nahatooni, vähendab fotovananemisest, liigsest päikesest või põletikujärgselt tekkinud hüperpigmentatsiooni ja tumedaid laike.

Kuidas retinooli kasutada?

Selleks, et näha retinooli kasutamise tulemusi, tuleb tooteid kasutada igapäevaselt vähemalt 3-6 kuud, osad materjalid viitavad, et tulemusi tasuks oodata isegi 6-12 kuu pärast. Tuleb arvestada, et nahas toimuvad protsessid on aeglased vaatamata sellele, et kasutatakse väga tugevat toimeainet sisaldavat toodet. Kui alla 30 aastasel uuenevad naharakud keskmiselt 28-30 päeva jooksul, siis vananedes toimub naha uuenemine 45-50 päeva jooksul. Retinooli tooteid ei soovitata kasutada päikselisel perioodil. Retinool muudab naha tundlikuks ja põhjustab päikesepõletust, hüperpigmentatsiooni. Kui retinooli tooteid siiski kasutatakse, siis tuleb kasutada lisaks päikesekaitset. Retinooli puhul tuleks kanda toode nahale ja oodata vähemalt 10 minutit enne, kui jätkata muude toodetega. Kui „toidad“ retinooliga nägu, siis ära unusta ka kaela ja dekolteed!

Kes soovib tugevdada retinooli tulemust, siis on võimalik teha retinooliga koorimist ka salongihooldusena. Viimane on tavaliselt üsna tugev, mille puhul tuleb kindlasti arvestada taastumisajaga ligikaudu nädal, kui ei ole võimalik trenni teha ega meiki nahale kanda.

Kellele retinool ei sobi?

Retinool ei sobi kõikidele. Näiteks peavad olema ettevaatlikud retinooliga need, kes põevad rosaatseat. Samuti ei sobi hästi retinooliga tooted ekseemi, psoriaasi põdevatele inimestele. Retinool on vastunäidustatud bakteriaalse, viirusliku, allergilise, seeninfektsiooni või pahaloomulise nahaseisundi puhul. Samuti on keelatud kasutada retinooli tooteid rasedatel ja imetavatel emadel.

Tunned huvi retinooli toodete ja/ või hoolduste vastu? Võta minuga ühendust.