Elame ajajärgus, kus maski kandmine on uus normaalsus, et kaitsta ennast ja enda ümbruses olevaid inimesi. Paraku kaasnevad osadel inimestel maski kandmisel naha probleemid nagu ärritus ja akne. Maski kandmisest tekkinud aknet nimetatakse maskneks. Meditsiinis on sellisele nahaseisundile lausa diagnoos “acne mechanica”, mis tähendabki mehaaniliselt esile kutsutud aknet. See ei ole uus trend või haigus, kuna taolist nahaseisundit teatakse hästi meditsiinipersonali seas, kes kannavad töö iseloomu pärast igapäevaselt maski. Samuti ei ole see võõras sportlastele. Lihtsalt nüüd, kus maski kannab meist igapäevaselt igaüks, on probleeme nahaga rohkem.

Meie nahal, sealhulgas näos, on hulgaliselt mikroorganisme, mis aitavad nahal hoida keemilist ja füüsilist tasakaalu, moodustades nahale kaitsva barjääri. Mikroorganismide tasakaal on naha funktsioneerimisel kõige olulisem. Heade mikroobide tasakaalutus põhjustab naha hüdrolipiidse barjääri kahjustumise, mis võib kaasa tuua rida haiguslikke nahaseisundeid.

Maskne tekib pikaajalisest kaitsemaski kandmisest, mis on vastu nahka. Maski ja naha vahele tekib soojus ja hõõrdumine, mis seguneb rääkimisel ja hingamisel tekkiva niiskuse ja higiga. See on ideaalne keskkond bakteritele, viirustele, pärmiseentele ja vagellestadele. Naha kaitsebarjäär saab kahjustatud ja naha normaalne mikrofloora läheb tasakaalust välja. Sellest tulenevalt võib nahk muutuda kas ärritunuks ja kuivaks või vastupidi, rasu tootmine suureneb, poorid ummistuvad ning tekivad aknele iseloomulikud põletikukolded. Eriti hoolikad peavad olema need maskikandjad, kellel on olnud varasemalt mure allergilise kontakt- või seborroilise dermatiidiga, kuna töödeldud maskid võivad sisaldada keemilisi aineid, mis kutsuvad esile suu ümbruses põletikunähud. Samuti on maski kandmine tõeline väljakutse rosaatsea diagnoosiga inimestele, kelle nahk on eriti tundlik kuumale ja stressile..

Kuidas masknet leevendada või ära hoida?

1. Kanna maski nii palju kui vajalik ja nii vähe kui võimalik. Vaheta maski vähemalt iga 3 tunni tagant. Kui mask muutub niiskeks, siis varem. Jälgi, et mask ei oleks tihedalt vastu nahka.

2.  Kasuta naha puhastuseks õrna puhastusvahendit ning loputa see nahalt leige veega. Rasune, aknele kalduv nahk võiks kasutada puhastusvahendit geelina, mis sisaldab happeid (näiteks salitsüülhape või glükoolhape või šikiimhape). Tundliku ja/ või kuiva naha omanikud võiksid eelistada rahustavate toimeainetega vahtu või piima.

3. Niisuta nahka. Kreem üksnes ei niisuta, vaid moodustab naha ja maski vahele kaitsva barjääri. Soovitav on kreemi kasutada enne ja pärast maski kandmist.

4. Naised võiksid praegu maski kandmise hooajal hoiduda meigist, kuna see aitab veel rohkem ummistada poore ning meigi jäägid kleepuvad maskile. Mehed, kes kannavad habet, peaksid hoolikalt nahka puhastama ja jälgima, et nahk ja habe ei oleks niisked, kui kantakse maski.

5. Kui sa kannad korduvkasutavat maski, tuleb seda pesta pärast iga kasutuskorda. Pese seda õrna, tundlikule nahale mõeldud pesuainega ning väldi loputusaine kasutamist.

6.  Ole ettevaatlik, kui kasutad päevasel ajal happeid või retinooli sisaldavaid tooteid, sest tänu maski pikaajalisele kandmisele võivad need toimeained nahas võimenduda (sarnane efekt, kui ööseks määrida jalad toitva kreemiga ja jalga panna sokid. Kreem imendub siis ühtlasemalt ja sügavamale nahka). Seetõttu eelistada happeliste ja retinooli sisaldavate toodete kasutamist õhtul enne magamaminekut.

7. Kui tunned, et higistad maski all, siis hoia käeulatuses mitsellaarvett. Pärast maski kasutamist puhasta nahk mitsellaarveega ja kanna nahale kreem.

8. Kui nahk on pigem rasune, siis kasuta pärast pesu kord või paar nädalas savipõhist maski, mis puhastab korralikult naha. Jälgi, et nahk ei muutuks pinnakuivaks! Pärast maski kanna nahale kindlasti nahatüübile sobiv kreem. 

9. Kui nahale tekivad põletikukolded, eriti need, mis on ainult punased ja valukulikud, siis nende pigistamine on keelatud! Puhasta nahk ja kasuta pigem lokaalseks kasutuseks mõeldud põeltikuvastaseid SOS vistrikukreeme või geele. Parimad on need, milles sees happed.

10. Kui nahk sügeleb ja tekivad ärritusnähud, siis eelista tundliku naha tooteid. Kui nendest ei saa leevendust, tuleb pöörduda nõu saamiseks perearsti või dermatoloogi poole.

11. Arvesta, et nahk vajab taastumiseks aega! Mida vanem on nahk, seda pikem on naha taastumine. Midagi ei juhtu üle öö. Ole kannatlik ja jälgi igapäevast rnahahoolduse rutiini maski kandmise juures eriti täpselt.