Hetkel väljas oleva külma puhul oleks paslik rääkida just külmast ja selle toimest nahale. Kui naha kaitsmine päikese eest kevad-suvisel perioodil on juba enam-vähem iseenesest mõistetav, siis külma mõju alahinnatakse.  Nahk on meie kõige suurem organ, mis kaitseb meid väliste keskkonna mõjude eest, aitab meil elada ja hingata. Nahas toimuvad keerulised protsessid, mis mõjutavad naha tervist ja selle vananemist. Piisab, kui üks paljudest protsessidest saab häiritud, käivitub doomino efekt.

 Üks olulisemaid funktsioone naha tervise seisukohast on selle niiskuse tasakaalu ehk transepidermaalse tasakaalu hoidmine (ingl k TEWL – Trans Epidermal Water Loss). Sügis-talvisel perioodil on meie keha ainevahetus aeglasem, sh ka naha ainevahetus. See tähendab vereringe aeglustumist, hapniku ja toitainete vähenemist nahas, naha rasukihi õhenemist. Nahas olevate rakkude uuenemine aeglustub. Nahapind muutub kuivemaks ja selle kaitsebarjäär väheneb. Eriti tundlikud on selliste muutuste osas kuiva ja õhukese naha omanikud. Kui lisanduvad ebasoodsad väliskeskkonnast tulenevad faktorid nagu külm ja tuul ja naha kaitsmine jäetakse saatuse hooleks, süvenevad probleemid. Tulles õuest tuppa või vastupidi, peab nahk toime tulema kiirete temperatuuri muutustega, mille tulemusena viiakse nahk stressi ning nahas käivituvad selle tasakaalu lõhkuvad keemilised protsessid. Tagajärjeks on kuiv ja ketendav nahk, nahale tekivad mikropraod, mis loovad soodsa pinnase põletike tekkeks. Ühtlasi võivad ägeneda kroonilised nahahaigused nagu ekseemid, dermatiidid, psoriaas jne. Ei tasu unustada, et pidevad temperatuuri muutused on üheks kuperoosa põhjuseks, mis on üks meie inimeste põhilisi nahaprobleeme.

Kui nahk on kare ja kuiv, siis tähendab see naha tasakaalu häiret ja kosmeetikuna ma sulle naha aktiivhoolduseid teha ei saa. Lihtne reegel aktiivhoolduste puhul on naha kaitsva barjääri taastamine ja siis alles aktiivhoolduste (näiteks happehoolduste) teostamine. Kuiv ja ärritunud nahk on niigi stressis ja sellele lisakoormuse andmine ei ole tervise seisukohast õige.

Soovitan Nimue ilmastikukaitse kreemi (Nimue Element Barrier Cream), mis on välja töötatud spetsiaalselt selleks, et kaitsta nahka temperatuuri kõikumiste eest. Kreemis olevad looduslikud keramiidid aitavad niisutada naha pealmist kihti. Kreemis olev planktoni ekstrakt (Artenia Salina ekstrakt) aitab toime tulla väliskeskkonnast tuleneva stressiga, annab nahale lisatuge ja pakub infrapunakiirguse eest kaitset. Lisaks sisaldab toode päikesekaitse kompleksi ja C vitamiini, mis on kollageeni sünteesi aktivaator ning tugev antioksüdant.

Nimue ilmastikukaitse kreem sobib kõikidele nahatüüpidele alates vanusest 15 elusaastat. Kreemi kantakse nahale vähe suurema hernetera suurune kogus ja masseeritakse naha sisse. Kui oled päevakreemi kasutaja, siis kanna kaitsekreem nahale pärast päevakreemi. Kreemi tuleb õues olles uuendada iga 2-3 tunni järel. Saadaval nii 20ml kui 100ml tuubis.

Loomulikult võid ka apteegist küsida nahka kaitsvaid tooteid. Kui sul on probleemne nahk, loe hoolikalt, mida kreem sisaldab, sest rasked vaseliini sisaldavad tooted ei tee sinu nahale head. Suure valiku puhul aitab sind kindlasti apteegitöötaja.

Meil räägitakse palju UVA ja UVB kiirgusest, kuid vähe jõuab meediasse infot infrapunakiirte kohta. Kas teadsid, et infrapunakiired moodustavad 54% kogu päikeseenergiast, kui UVA ja UVB kokku vaid 7%? Infrapunakiired jõuavad naha kõige sügavama kihini ja mõjutavad naha rakkude mitokodrite tööd. Lihtsalt öeldes võtavad mitokondrid osa raku hingamisest ja mitokondrites vabaneb raku elutegevuseks vajalik energia. Kui mitokondrite töö saab häiritud, ei saa rakud piisavalt energiat oma tööks ning häirub kaitsvate antioksüdatiivsete ensüümide tootmine. Selle tulemusena kahjustuvad DNA ja RNA, raku ainevahetus, mis võib viia raku hukkumiseni. Infrapunakiirgus koos UVA ja UVB kiirgusega kiirendab oluliselt naha enneaegset vananemist.

Seega, ära unusta ka talvel päikesekaitset! Eriti siis, kui oled suusamäel, kus päikesekiired peegelduvad lumelt tagasi eriti intentsiivselt.