Tundub ju elementaarne, et käime dušši all, saunas, mõnuleme vannis. Vähesed mõtlevad kaugemale, et kuidas me seda teeme, milliste vahenditega nahka hooldame. Aeg-ajalt vajame kõik ka elementaarse ülekordamist. Seda enam, et me tihti ei tea põhjus-tagajärg seoseid. Nägu, mis on meil 24h enamusel katmata, peab toime tulema kõigega, mida ümbritsev meile pakub.

Nahk on meie keha suurim organ, mis vajab erilist hoolt. Kohad kehal, mis jäävad riiete poolt katmata, peavad hakkama saama UV kiirgusega, suurte temperatuuri muutustega, tuule, niiskuse ja kuivusega, suitsu, tolmu ning teiste keskkonnast tulenevate agressoritega. Õnneks suudab nahk teatud aja ise ennast kaitsta: nahal on kaitsebarjäär, mis takistab kahjulikel mõjudel nahast läbitungimise. Kaitsebarjääri moodustavad surnud naharakud ja hüdrolipiidkiht, mis hoiavad ära naha kuivamise ja tagavad naha pehmuse ja elastsuse. Lisaks pakub barjäär nahale füüsilist kaitset mikroobide, UV kiirguse ja muude ärritajate eest. Kuna naha uuenemine toimub pidevalt ja naha alumisest kihtidest liigub naha peale uusi vananenud rakke, peame nahka aitama puhastada. Seda ikka selleks, et nahk saab normaalselt ja tõrgeteta toimida.

Miks naha puhastus on oluline?

Puhastust vajav nahk on hallikas-kollakas, tihti ärritunud, kuiv, ummistunud pooride ja ebapuhtustega. Esimese etapina aitab regulaarne puhastusvahenditega naha puhastamine, seda nii hommikul kui õhtul. Igapäevane puhastus eemaldab nahalt mustuse, meigijäägid, liigse rasu koos surnud naharakkudega. Naha pesemine puhastusainega aitab järgnevate etappide toodete toimeainetel paremini nahka imenduda. Järjepidev naha hooldus aitab kaasa naha paremale niiskustaseme hoidmisele. Niiskusvaene nahk vananeb kiiremini ja on vastuvõtlikum välisärritajatele, kuna naha normaalne pH ja lipiidide tasakaal häiritud. Naha puhastus stimuleerib naha vereringet. Naha rakud saavad kiiremini hapnikuga ja toitainetega varustatud ning jääkained nahast välja viidud. Selle tulemusena sinu nahk kumab tervisest.

Erilise hoolega peavad naha regulaarsesse puhastusse suhtuma need, kes on hädas rasuse ja ebapuhta nahaga. Üleliigne rasu kipub ummistuma poore, mille tulemuseks on laienenud poorid koos mustade „täppidega“ nahal ja halvemal juhul naha põletikuliste protsesside väljakujunemine.

Kokkuvõtteks võib öelda, et põhjendusi on päris palju, miks me peame naha eest hoolt kandma. 

Milline puhastusvahend on hea?

Hea puhastusvahendi leidmine on oluline, kuna see peab puhastama õrnalt ja efektiivselt, kahjustamata nahka. Pärast puhastusvahendi kasutamist ei tohi nahk tunduda kuiv, kiskuv, ärritunud. Liiga aluselised pH kosmeetilised tooted laiendavad karvanääpse, mille tulemusel muutub nahk vastuvõtlikuks mikroorganismidele ja ärritajatele. Kaubanduses olevad dušigeelid, seebid jms ei sobi õrna näonaha pesemiseks, kuna nende pH on liiga kõrge (ehk aluseline). Kui naha pH kaitsekihi omadused rikutakse, nõrgestab see nahka. Näiteks rasune nahk on normaalsena pigem nõrgalt happeline. Rasust nahka seebiga pestes muutub naha pind aluseliseks, mille tulemusena nahk ärritub ja aktiveeruvad kaitsefunktsioonid: nahk hakkab tootma hoopis rohkem rasu, mis toob kaasa naha seisundi halvenemise. Nahk suudab küll taastada aja jooksul oma pH taseme ja kaitsebarjääri, kuid mida pikaajalisem on see protsess, seda rohkem tekib probleeme nahaga.

Puhta vee kasutamine ei ole iseenesest halb, kui me kasutame nö pehmet vett. Kui vesi on kare, mis Põhja-Eesti oludes on valdav, siis nahapinna kaitsebarjääri ja pH taastumine tavapärasele tasemel võtab rohkem aega. Karedas vees on kõrge raskemetallide, sh raua, vase, tsingi ja nikli kontsentratsioon, mis võib esile kutsuda naha ärrituse, põletiku ja sügeluse.

Kuidas nahka pesta?

Nahka tuleb puhastada hommikul, et vabaneda öö jooksul nahale kogunenud tolmust, rasust, higist jm ainevahetusproduktidest ja õhtul, et maha pesta tolm, rasu, meigijäägid. Naha pesemiseks tuleb eelistada pigem leiget vett, sest see ei ärrita nahka ja on nahasõbralikum. Liiga kuum vesi paneb rasunäärmed aktiivsemalt tööle, eemaldab nahalt liigse kaitsebarjääri, laienenud kapillaaridega hädasolijate mured võivad süveneda. Teisest küljest, liiga külm vesi tekitab nahale stressi.

Enne pesuaine nahale panemist niisuta eelnevalt nahka veega. Kanna aine nahale ja masseeri puhastusvahendit nahal vähemalt 1 minut, et selles olevad aktiivained saaksid hakata tööle. Kui oled meiki kasutanud, pese nahka kaks korda. Pööra tähelepanu juuksepiirile, ninale, kaelale! Kuivata nahka pigem tupsutades, kasutades selleks ühekordseid salvrätikuid. Eriti oluline on see aknelise naha puhul.

Pärast naha puhastamist kasuta toonikut ja nahatüübile sobivat kreemi. Päevasel ajal lisa kindlasti kaitsekihina UV kaitsekreem. Korra nädalas on soovitav kasutada koorijat. Soovitan eelkõige ensüümkoorijaid, kuna need on nahale õrnemad ja aitavad taastada nahal kaitsebarjääri kiiremini.

Nahasõbralikke puhastustooteid leiad ka Cosmetast. Siin on mõned näited: Nimue puhastusgeel, pHformula E.X.F.O geel  ja pHformula puhastusvaht.